U vremenu kada se automobilska industrija sve više okreće elektrifikaciji, Alfa Romeo iznenađuje svojom novom odlukom. Iako je u avgustu 2021. godine Stellantis najavio da će Alfa Romeo preći na potpuno električni pogon u regionima proširene Evrope, Sjeverne Amerike i Kine do 2027. godine, najnovije informacije ukazuju na promjenu tog plana. Tokom sajma automobila u Parizu, Jean-Philippe Imparato, odlazeći direktor Alfe, izjavio je kako bi benzinci mogli ostati duže nego što se prvobitno planiralo.
Fleksibilna opcija za budućnost
Govoreći za Auto Express, Imparato je nagovijestio da njegov nasljednik, Santo Ficili, ima “fleksibilnost” da usvoji raznovrsniju ponudu pogonskih sklopova za nadolazeće modele Stelvio i Giulia. Ako potpuno električne verzije ovih modela ne budu dovoljno komercijalno uspješne, razmatra se mogućnost zadržavanja motora sa unutrašnjim sagorijevanjem (ICE). Ovo postaje moguće zahvaljujući STLA Large platformi, koja podržava ne samo električne, već i benzinske motore.
Prethodna Giorgio platforma, koja je korištena za modele Stelvio i Giulia, kao i tri Maserati modela (Grecale, GranTurismo, i GranCabrio), biće zamijenjena STLA Large arhitekturom. Iako je Stellantis STLA Large platformu opisao kao “BEV-native”, tj. namijenjenu za električna vozila, ona je dovoljno fleksibilna da podrži i benzinske motore. Ova promjena u strategiji može osigurati dugovječnost modela Giulia i Stelvio na tržištu.
Snažan benzinski pogon kao opcija
Jedan od ključnih faktora ove promjene jeste mogućnost korištenja istog benzinskog pogonskog sklopa kao u novom Dodge Chargeru. Ovaj model koristi twin-turbo, 3.0-litarski redni šestocilindrični motor sa 420 i 550 konjskih snaga. Charger takođe nudi pogon na sve točkove, ali ima režim vožnje koji omogućava da sva snaga ide na zadnju osovinu. Proizvodnja ovog motora počinje početkom 2025. godine, što otvara mogućnost da Alfa Romeo implementira slične tehnologije u svoje buduće modele.
Imparato je takođe otkrio da će nova generacija Stelvia biti predstavljena već sljedeće godine, dok će nova Giulia biti lansirana 2026. godine. Pored toga, Alfa Romeo planira i veći SUV model, koji bi trebao biti predstavljen 2027. godine, sa Sjevernom Amerikom kao ključnim tržištem. Taj model će takođe biti zasnovan na STLA Large platformi, što znači da će zadržati mogućnost korištenja motora sa unutrašnjim sagorijevanjem.
Prilagođavanje globalnom tržištu
Ako Alfa Romeo zaista odluči zadržati benzinske motore, pridružit će se sve većem broju proizvođača automobila koji revidiraju svoje ambiciozne planove o prelasku na električne automobile. Mnogi proizvođači koji su obećali potpuni prelazak na električna vozila do 2030. godine (ili čak ranije) sada mijenjaju svoje strategije. Pritisak na Evropsku uniju da odloži zabranu prodaje novih automobila sa benzinskim motorima do 2035. godine već raste.
Ova fleksibilnost u planiranju omogućava Alfa Romeu da prilagodi svoju ponudu stvarnim zahtjevima tržišta. Kupci, čini se, još uvijek nisu spremni na potpuni prelazak na električna vozila, iako ekološki pritisci rastu. Alfa Romeo je prepoznala tu potrebu i, čini se, spremna je prilagoditi svoje planove kako bi zadovoljila širi spektar potrošača.