Stellantis, četvrti najveći proizvođač automobila na svijetu, suočava se s ozbiljnim izazovima na američkom tržištu. U prvoj polovini godine, prodaja njihovih vozila u Sjedinjenim Američkim Državama pala je za alarmantnih 16%. Pogledamo li rezultate pojedinačnih brendova, situacija je još teža: prodaja Jeepa pala je za 9%, Ram je zabilježio pad od čak 26%, dok su Chrysler i Dodge pretrpjeli padove od 8% i 16%. Slaba potražnja dovela je do nakupljanja neprodanih vozila, te Stellantis sada poduzima korake kako bi normalizirao situaciju i riješio se viška zaliha.

Plan za smanjenje zaliha

Kako bi se suočio s ovim problemom, Stellantis je ranije ove godine postavio cilj ograničiti razinu zaliha u SAD-u na 330,000 vozila do prvog kvartala 2025. godine. Međutim, zbog pogoršane situacije na tržištu, kompanija sada planira ostvariti taj cilj do kraja 2024. godine. Jedan od ključnih poteza za postizanje ovog cilja je povećanje popusta na automobile iz modelskih godina 2024. i starijih. To sugerira da Stellantis ima značajan broj vozila koji su na lageru kod dilera već dvije godine ili više, što stvara dodatni pritisak na prodaju.

Smanjenje isporuka i konkurencija iz Kine

Osim povećanih popusta, Stellantis planira smanjiti isporuke automobila američkim dilerima za čak 200,000 vozila u drugoj polovini 2024. godine, što je dvostruko više od prvobitno planiranog smanjenja. Ovaj potez je odgovor na “pogoršanje globalnog industrijskog okruženja”, pri čemu kompanija priznaje da se suočava s pojačanom konkurencijom iz Kine. Kineski proizvođači automobila sve više osvajaju tržište, što vrši dodatni pritisak na globalne igrače poput Stellantisa.

Najsporije prodavani modeli

Prema analizi CarEdge-a, Alfa Romeo Giulia drži neslavno prvo mjesto kao najsporije prodavan automobil u SAD-u, s zalihama koje su dostatne za 617 dana prodaje. Drugi modeli u sličnoj situaciji uključuju Stelvio (456 dana zaliha), Fiat 500e (454 dana) i Jeep Renegade, koji iako više nije u proizvodnji, ima zalihe za 332 dana. Kupci zainteresirani za Dodge Hornet ili Grand Wagoneer L također mogu očekivati povoljnije ponude, budući da dilere pritiska višak zaliha.

Finansijski izazovi i reakcija unutar kompanije

Finansijska situacija Stellantisa također je pogođena. Kompanija je revidirala svoje projekcije za 2024. godinu, smanjujući prognozu dobiti sa dvocifrenog rasta na skromnih 5.5% do 7%. Oko dvije trećine ovog pada pripisuje se “korektivnim akcijama u Sjevernoj Americi”, uključujući smanjenje zaliha. Industrijski novčani tok, koji je prvobitno bio projektovan kao pozitivan, sada se procjenjuje između -5 milijardi i -10 milijardi eura, što ukazuje na ozbiljan gubitak.

Zbog ovih izazova, Nacionalno vijeće dilera Stellantisa u SAD-u poslalo je otvoreno pismo generalnom direktoru Carlosu Tavaresu, upozoravajući na nadolazeću “katastrofu”. Tavares, čiji ugovor ističe u januaru 2026. godine, optužen je za “brzu degradaciju” brendova poput Jeepa, Rama, Dodgea i Chryslera. Iako je predsjednik Stellantisa, John Elkann, nedavno potvrdio da se već traga za njegovim nasljednikom, postoji mogućnost da Tavares ostane na čelu kompanije i nakon isteka trenutnog ugovora.

Budućnost Stellantisa

Iako Stellantis prolazi kroz turbulentno razdoblje, kompanija nastavlja raditi na strategijama za smanjenje zaliha i prilagođavanje globalnim izazovima. Njihov uspjeh zavisit će od toga kako će se nositi s pojačanom konkurencijom, posebno iz Kine, te koliko će uspjeti motivirati kupce na kupovinu zaliha automobila putem većih popusta.

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime